wtorek, 30 lipca 2013

Dziesięć złotych zasad...

Czyli dekalog dżentelmena...

Inspiracją do tej notki stał się dla mnie dla mnie ojciec chrzestny M.Puzo
Jak wiadomo dawne pokolenia miały w sobie zakodowane zasady moralne, a członkowie sycylijskiej mafii, której potomkami była rodzina Corleone. Jak wiadomo kierowali  się swoistymi moralnymi zasadami.


Każdy dżentelmen kierował się zasadami starał się za wszelką cenę bronić swojego honoru. Myślę, że „dekalog gangstera” po pewnych zmianach można by uznać za przykład zbioru zasad dla każdego mężczyzny. W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć jak powinno to wyglądać moim zdaniem:


 1. Nie zadawaj się z podejrzanymi ludźmi,
 2. Dbaj o swój honor, nie pozwól by został splamiony głupimi występkami,
 3. Nie patrz z pożądaniem na żony/partnerki przyjaciół czy bliskich kolegów,
 4. Nie upijaj się po barach i nie wikłaj się w hazard,
 5. Zawsze stawiaj się na umówione spotkania i bądź punktualny, dżentelmenowi nie przystoi by inni musieli na niego czekać,
 6. Bądź oparciem dla rodziny zawsze gdy tego potrzebuje, choćby był to środek nocy bo najbiżsi to podstawa,
 7. Szanuj swoją żonę/partnerkę,
 8. Zawsze mów prawdę, bo kłamstwo ma krótkie nogi,
 9. Nie przywłaszczaj sobie cudzej własności szczególnie pieniędzy,
 10.  Szanuj przyjaciół bo nigdy nie wiesz kiedy będziesz potrzebował ich pomocy.

Myślę, że te kilka zasad, które tu przytoczyłem mogły by sprawić, że każdy szanujący się mężczyzna mógł by stać się prawdziwym dżentelmenem i zasłużyć na szacunek zarówno w oczach najbliższych jak i ludzi, których spotyka w codziennych sytuacjach.


Nie chodzi tu tylko o to by być takim przy szczególnych okazjach, ale by taki zbiór etycznych zasad stał się stylem życia aby na co dzień okazywać takt i kulturę osobistą.
A jak wy drodzy czytelnicy sadzicie, czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce dla dżentelmenów?

3 komentarze:

 1. Hmm.. czytając Twój wpis.. myślę, że jest miejsce dla dżentelmenów i to my kobiety powinniśmy ich szanować.. a nie mówić, ze są staroświeccy czy jeszcze jakieś brednie. Osobiście lubię takich mężczyzn, w wieku XXI pełnym cwaniactwa, trudno znaleźć takiego mężczyznę! :)

  PS. Świetny blog!:)
  Zapraszam do mnie - http://bog-nas-kocha.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miły komentarz.No cóż szczerze mówiąc nie spodziewałem się,że jeszcze można trafić na damy,które lubią szarmanckich i kulturalnych mężczyzn.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać można :) Wolę kulturalnego i szarmanckiego Pana, od wyrachowanego cwaniaka, który sypie wulgaryzmami co drugie słowo:)
   Pozdrawiam, E ;*

   Usuń